Wiele osób poszukuje w internecie odpowiedzi na pytanie jak wybrać dobre, tanie konto bankowe? W niniejszym wpisie chciałbym poruszyć kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Będzie mowa o tak zwanych haczykach, metodach dzięki którym za konto nie zapłacimy ani grosza oraz kilka innych ciekawych faktów. To tyle tytułem wstępu – zapraszam do lektury.

Miesięczny koszt utrzymania rachunku

To aspekt, którego właściwie nie powinniśmy się obawiać. Dziś większość banków odeszło od miesięcznych opłat za korzystanie z rachunku bankowego, co wyraźnie podkreślają w reklamach. O tą opłatę nie powinniśmy się więc martwić, choć oczywiście zawsze warto sprawdzić.

Dla każdego coś innego

O co chodzi? Chodzi o to, że zanim przystąpimy do poszukiwania odpowiedniego dla nas konta bankowego powinniśmy przeanalizować, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Czy wykonujemy wiele przelewów miesięcznie? Czy może nie będziemy korzystać z rachunku zbyt aktywnie i opłacimy za jego pomocą jedynie kilka zleceń stałych i kilkukrotnie wybierzemy gotówkę z bankomatu? Czy często będziemy korzystać z karty płatniczej w sklepach?
Odpowiadając sobie na te kilka pytań ustalimy kryteria, według których powinniśmy szukać naszego konta bankowego. To pozwoli nam zwrócić uwagę na aspekty szczególnie dla nas ważne, co w konsekwencji spowoduje, że unikniemy przykrych niespodzianek.

Jakie opłaty?

Jakie opłaty są najczęstsze i na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Pamiętając o liście czynności jakie będziemy wykonywać głównie za pomocą konta, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • opłatę za korzystanie z karty – opłata, z którą spotkamy się w większości banków. Niestety często mylnie interpretowana przez konsumentów jako darmowa. Rzeczywiście, reklamy nie kłamią i korzystanie z karty rzeczywiście jest darmowe, ale tylko po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Najczęściej jest to suma miesięcznych transakcji z użyciem karty – zazwyczaj wynosi ona 100 lub 200 zł. Jeśli wydamy za pomocą karty co najmniej taką kwotę w miesiącu zostaniemy zwolnieni z miesięcznej opłaty.
  • wybieranie gotówki z bankomatów – ta kwestia jest rozstrzygana przez banki bardzo różnie – niektóre konta jak np. Alior Sync oferują darmową wypłatę we wszystkich bankomatach w Polsce i na Świecie – jest to ewenement na polskim rynku. Jest kilka banków, które oferują darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce. mBank oferuje darmową wypłatę tylko w swoich bankomatach, a także EuroCash, Euronet i BZ WBK.
  • przelewy internetowe – darmowe przelewy to już raczej standard ale należy uważać – niektóre banki oferują tylko kilka darmowych przelewów internetowych w miesiącu. Wydaje się jednak, że to tylko kwestia czasu, aby te ograniczenia zostały zdjęte.
  • zlecenia stałe, polecenia zapłaty – niektóre banki oferują tylko jedną z tych usług za darmo, w innych zapłacimy za obie – nie są to jakieś duże kwoty i zwykle wynoszą 1-2 zł. Jeśli jednak zamierzamy podpiąć kilka zleceń stałych lub poleceń zapłaty powinniśmy zwrócić uwagę na te koszty.

Jakie konto będzie najtańsze?

Myślę, że po lekturze tego artykułu nasuwa się Wam jedna odpowiedź – a właściwie jej brak. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie konto będzie najtańsze. Wszystko zależy od profilu klienta i każdy wybór będzie indywidualny. Jedno jest pewne, przed podpisaniem umowy należy dokładnie przestudiować tabelę opłat i prowizji.

Comments

  1. Dokładnie! Każda umowa powinna być dokładnie przeczytana, ja tego nie zrobiłem! Założyłem konto w ING, które miało być za darmo i w sumie ono jest za darmo, ale płacę za przelewy internetowe. Koszt takiego konta to około 20PLN miesięcznie. Kaszanka i to straszna…

  2. Dobre konto bankowe to takie, gdzie nie ma ukrytych opłat. Sama osobiście korzystam z konta t-mobile usługi bankowe, które jest obsługiwane przez Alior Bank. Jest to po prostu rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy posiadający darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce i darmowe przelewy ekspresowe, które bardzo często mnie się przydają. Dobrym kontem jest też konto mBanku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *