Jak zaoszczędzić przemieszczając się z miasta do miasta? Jaki środek transportu wybrać? Własne auto, pociąg, autokar, samolot, czy może coraz popularniejszy w Polsce tzw. carpooling?

Transport publiczny zmienił się na przestrzeni ostatnich lat, podróżowanie stało się bardziej komfortowe, wygodniejsze i  co bardzo ważne – o wiele szybciej możemy się dostać z jednego miasta do drugiego.  Duża konkurencja na rynku transportu spowodowała, że firmy rywalizują o klienta, na czym my tylko korzystamy 🙂


Co wybrać ?

Podejmując decyzję, który środek transportu wybrać musimy zastanowić się na czym nam zależy: czy ważniejsze są jak najniższe koszty czy np czas podróży. Ważne jest też co będziemy chcieli robić w podróży: pracować, czytać, spać itd. W tym artykule przeanalizuje dostępne środki transportu pod względem atrakcyjności dla naszego portfela.

 • Autokar – na rynku mamy dużo firm oferujących podróże po całej Polsce już od 1 zł. Podróżując po Polsce mamy do wyboru Polskiego Busa, Lux Express czy Neobusa itd. Dwie pierwsze firmy oferują nam również tanie podróże za granicę, do miast takich jak np. Praga, Wiedeń, Budapeszt, Berlin i dużo, dużo więcej. Niestety, wadą tych firm jest to, że kursują przez większe miasta. Kiedy chcemy się dostać z mniejszego miasta do większego warto zajrzeć na stronę e-podróżnika, gdyż właśnie w tym miejscu lokalni przewoźnicy oferują tanie bilety.
 • Pociąg –  warto przejazdy rezerwować wcześniej, gdyż im wcześniej zarezerwujemy tym mniej zapłacimy. Warto pamiętać, że PKP oferuję duże ulgi dla uczniów, studentów.
 • Samolot – kiedy mamy odbyć daleką podróż samolot jest najlepszym środkiem transportu. W ofercie linii lotniczych mamy również loty krajowe. Niezaprzeczalną zaletą takich lotów, jest ich krótki czas, lecz musimy zawsze wziąć pod uwagę czy nam się to opłaca kiedy musimy uwzględnić czas dojazdu z i do lotniska. Kiedy korzystamy z tanich linii lotniczych też ważny jest czas kupowania biletów – im wcześniej tym taniej. Jednakże, pamiętajmy o kosztach jakie będziemy musieli ponieść za większy bagaż.
 • Carpooling – nie mamy szans pojechać już tak bardzo tanio, jednak podróż będzie szybsza i wygodniejsza. Polecam tutaj korzystanie z serwisu blablacar czy też różnych grup na facebooku, gdzie osoby oferują przejazdy i szukają pasażerów.

Kilka porad jak zaoszczędzić…

 1. Planujmy swoje podróże, rezerwując bilety wcześniej możemy zapłacić za nie parę złoty. Przewoźnicy oferują nam przejazdy od 1 zł – z własnego doświadczenia wiem, że jest to możliwe. Nie mówię tu tylko o tak dużych firmach jak np. PolskiBus, lokalni przewoźnicy również oferują nam duże zniżki przy kupowaniu biletów przez internet.
 2. Jeżeli chcesz podróżować własny autem, zabieraj ze sobą pasażerów – korzystasz na tym zarówno Ty jak i inne osoby.  Pasażerowi w szybki, komfortowy sposób mogą się dostać z miejsca na miejsce, a Ty zaoszczędzisz na paliwie.
 3. Uwzględniaj wybierając dany środek transportu wszystkie koszty np. koszt przejazdu na dworzec czy lotnisko.
 4. Kupując bilety, korzystaj z promocji i okazji. Bardzo często np. PolskiBus oferuję różnorakie promocje na przejazd pomiędzy dwoma danymi miastami, jedyny minus, że są to oferty czasowe.
 5. Korzystaj z grup na facebooku. Osoby w takich grupach często oferują wymianę czy odsprzedaż tanich biletów. Ale również ogłaszają przejazdy i szukają pasażerów.
 6. Planując podróż, zastanów się jak dużo bagażu będziesz chciał zabrać ze sobą. Korzystając z pociągu czy autokaru nie jesteśmy jakoś bardzo ograniczeni, ale kiedy decydujemy się jechać z inną osobą, która np. ma mały bagażnik czy skorzystać z  tanich linii lotniczych (mamy ściśle określone wymiary darmowego bagażu), musimy pamiętać, ze może to wiązać się z dodatkowymi kosztami.
 7. Rada jak, że prosta ale niezmiernie ważna. Dbaj o swoje bezpieczeństwo, pilnuj swoich rzeczy – pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji a również dodatkowych kosztów z tym związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *