Kiedy dojdzie przelew? Pytanie to zadają sobie osoby, które czekają na pieniądze bądź pilnie muszą opłacić jakiś rachunek. Jesteś ciekawy jak funkcjonują sesje przelewów? W niniejszym artykule wyjaśnię Ci mechanizm sesji elixir.

Elixir – tak nazywa się system obsługujący rozliczenia międzybankowe w Polsce. Zasada działania jest prosta: izba rozliczeniowa trzykrotnie każdego dnia podsumowuje operacje wychodzące z banku i przychodzące do banku. Na tej podstawie ustalana jest tzw. pozycja netto, czyli kwota, jaką bank powinien przekazać bądź otrzymać od innych banków (w zależności od tego, czy wyższa była kwota przelewów wychodzących czy przychodzących).

Co to oznacza dla zwykłego użytkownika banku?

Każdy bank ma indywidualnie ustalone sesje wychodzące i przychodzące, po trzy każdego dnia. Jak więc policzyć kiedy dojdzie przelew? Musimy znać bank nadawcy/odbiorcy przelewu. Bez tej wiedzy się nie obejdzie. Następnie powinniśmy sprawdzić w tabeli elixir sesje obu banków (naszego i odbiorcy/nadawcy przelewu). Warto wiedzieć, że przelew między rachunkami w tym samym banku dochodzi natychmiastowo.

Przykładowo: wysyłamy przelew z rachunku w Alior Banku na rachunek w mBanku o godzinie 13. O której więc będzie przelew? Sesje wychodzące z Alior Banku są odpowiednio o: 8:50, 12:50, 15:20, natomiast sesje przychodzące w mBanku o: 12:00, 15:00, 18:15. Nasze pieniądze wyjdą z Alior Banku o 15:20 i na koncie odbiorcy pojawią się w okolicy godziny 18:15.

Zaoszczędź czasu i sprawdź kiedy przyjdzie Twój przelew na www.kiedy-kasa.pl!

Należy pamiętać, że nie każdy przelew zostaje przyjęty do systemu danego banku od razu – może to odbyć się z kilkuminutowym opóźnieniem. Co oznacza to w praktyce? Jeśli zlecimy nasz przelew kilka minut przed sesją wychodzącą, może on załapać się dopiero na kolejną. Ta niewiedza może kosztować niektórych sporo nerwów.

Koniec terminu płatności?

Minął termin płatności Twojego rachunku? Jest wieczór a Ty potrzebujesz zapłacić właśnie tego dnia czynsz? Co robić, aby pieniądze pojawiły się na koncie ekspresowo?

Możesz skorzystać z systemu Expres Elixir. Na ten moment usługa ta jest dostępna w Alior Banku, Banku BPS, Banku Zachodnim, Banku Meritum, Banku Millenium oraz w mBanku, ING Banku, City Handlowym dla klientów korporacyjnych. W tym momencie usługa Expres Elixir jest wdrażana w 8 kolejnych bankach. Prowizję od takiego przelewu każdy bank ustala indywidualnie.

Usługę przelewów ekspresowych oferuje także Bluecash.pl.

Comments

  1. Bardzo przydatne są opcje przelewu natychmiastowego. Obecnie korzystam z usług Alior Syncu, teraz T-mobile usługi bankowe (swoją drogą dosyć głupia nazwa), i oferują 10 darmowych przelewów błyskawicznych w miesiącu 🙂 ale koniecznie trzeba sprawdzić czy w danym czasie obsługiwane są sesje błyskawiczne i czy w ogóle bank odbiorcy jest na liście operatora takich przelewów (w przypadku Alior Syncu jest to BlueCash).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *