W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić główne różnice tych dwóch form oszczędzania. Banki prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów, a Wy pewnie nie raz zastanawialiście się, na co się zdecydować. Mam nadzieję, że poniższy wpis rozjaśni co nieco temat.

Wpłaty

Na rachunek oszczędnościowy możemy wpłacić zwykle dowolną kwotę, nawet symboliczną złótówkę. Na lokatach natomiast wymagana jest konkretna kwota, np. 1000 zł. Do lokaty nic już nie dołożymy – wpłacamy jednorazowo całą kwotę. W przypadku rachunku oszczędnościowego otrzymujemy numer konta, na które możemy wpłacać pieniądze tak często, jak będziemy chcieli.

Możliwość wypłacenia środków

Kolejną różnicą jest możliwość wycofania zdeponowanych środków. Lokatę otwieramy na określony czas – jeśli zdecydujemy się na wypłatę środków przed upływem jej zakończenia, stracimy wypracowane odsetki. Rachunek oszczędnościowy działa w inny sposób – jest bezterminowy i możemy wypłacać pieniądze dowolną ilość razy, bez utraty odsetek. Jedynym ograniczeniem może być opłata za przelew. Większość banków pierwszy przelew w miesiącu oferuje darmowy, kolejne są już płatne – najczęściej jest to kilka złotych.

Co wybrać?

Zakładając konto oszczędnościowe lub lokatę musisz się zastanowić, czy Twoja nadwyżka finansowa jest jednorazowa, czy może będziesz chciał wpłacać pieniądze regularnie co jakiś czas. W takim wypadku lepsze będzie konto oszczędnościowe. Lokata niesie za sobą pewne zabezpieczenie psychologiczne – utrata odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty powstrzymuje nas od takiej decyzji. Pieniądze na rachunku oszczędnościowym mogą kusić.
Oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych jest obecnie porównywalne. W kolejnym artykule przybliżę najlepsze konta oraz lokaty, jakie oferują obecnie banki.

Comments

  1. Całkiem niedawno, bo rok temu zastanawiałem się nad tym wyborem, jednak ostatecznie zrezygnowałem zarówno z konta oszczędnościowego jak i lokaty, na rzecz IKE. Postanowiłem otworzyć indywidualne konto emerytalne głównie ze względu na moje niskie składki w ZUSie. Co miesiąc staram się wpłacać po 200-300 złotych na przyszłą emeryturę (do której zostało mi 15 lat).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *