Biedronka, jako jedyny z dużych dyskontów/supermarketów/hipermarketów nie zdecydowała się na wprowadzenie terminali płatniczych. Wynika to z kosztów, jakie sklep musiałby ponieść – od każdej transakcji płacona jest prowizja. 21 stycznia w ponad 2 tysiącach sklepów wprowadzono system iKasa. Na czym polega i czy zyskał popularność?

Obecnie z systemu iKasa mogą korzystać jedynie klienci trzech banków: Alior Banku, Getin Banku, a także klienci Banku Pekao SA w oparciu o działający w tym banku system PeoPay.

Jak płacić w Biedronce? W tym celu należy pobrać specjalną aplikację. Podczas pierwszego użytku zabezpieczamy ją PINem. Płacąc za zakupy w uruchomionej aplikacji należy wybrać opcję ‚Zapłać’ i pokazać kasjerowi wyświetlony na ekranie jednorazowy kod. Następnie kasujący wprowadza kod do systemu kasowego, a klient potwierdza transakcję na swoim urządzeniu.
Opłacając zakupy przy kasie w uruchomionej aplikacji, należy wybrać opcję „Zapłać” i pokazać kasjerowi wyświetlony jednorazowy kod. Kasjer wprowadza kod w systemie kasowym, a klient akceptuje transakcję w swoim telefonie.

Garść statystyk

Ile osób zdecydowało się na płacenie w ten sposób w Biedronce? Statystyki mówią, że w listopadzie 2013 roku z płatności mobilnych skorzystało 7,5 tysiąca klientów Alior Banku, którzy wykonali w sumie ponad 15 tysięcy transkacji, oraz 3 tysiące klientów Getin Banku, którzy wykonali 6,5 tysiąca transakcji. Średnia kwota transakcji w obu bankach była bardzo podobna – nieco ponad 40 zł.
Warto wspomnieć, że najstarszy w Polsce system mobilnych płatności, mPay istniejący na rynku już ponad 6 lat ma ponad 370 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Za jego pomocą zapłacimy np. za bilety czy opłacimy parking.

System iKasa jest z całą pewnością dopiero w fazie rozwoju. Warto obserwować, jak potoczą się jego dalsze losy i gdzie jeszcze zostanie wykorzystany. Być może Biedronka zdecyduje się na uruchomienie programu lojalnościowego w połączeniu ze swoim systemem płatności, co z całą pewnością zachęciłoby wiele osób. Należy brać również pod uwagę fakt, że klienci Biedronki to ludzie nierzadko starsi, przywiązani do tradycyjnych form płatności, a co za tym idzie proces adaptacji iKasy z całą pewnością jeszcze trochę potrwa.

Comments

  1. Wydaje mi się, że jednak Biedronka ma w planach wprowadzenie płatności kartą… W każdym razie byłoby to ogromne udogodnienie dla klientów 🙂

  2. Ile razy musiałem udawać się do kasy, aby dobierać kasę to głowa mała. Oni powinni obsługiwać płatności kartą płatniczą. Teraz to jest konieczność konkurencyjności! Co do iKasy to pierwsze słyszę. W sumie i tak nie skorzystam, bo przelewy robię sam z konta bankowego. pozdrawiam

  3. Nasze modły najwidoczniej zostały przez czcigodnych szefów Biedronki wysłuchane bo ponoć już za chwile, już za momencik będzie można płatności kartą w rzeczonym dyskoncie dokonać.
    http://tvn24bis.pl/informacje,187/karta-w-biedronce-testy-ruszyly-dla-wszystkich-od-lipca,438440.html
    Zastanawia mnie tylko, po co „testować” płatność kartą? System sprawdza się chyba całkiem nieźle w… hm… wszystkich innych sklepach na świecie? 😉

  4. Każdy klient potrzebuje udogodnienia ,a w Biedronce niestety napotykamy na tego typu utrudnienia ,a czas biegnie szybko do przodu i nie możemy żyć po staroświecku.Rzadko chodzę do Biedronki ,ale wielu moich znajomych już z tego powodu narzekało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *